Маълумки, феврал ойи бу чинакам маънода гўзал ва ғазал ойидир, десак муболаға бўлмайди. Чунки дунё бадиий адабиётида иккита гигант сиймо ҳазрат Навоий ва Бобурнинг таваллудлари муносабати билан шеърхонлик кечалари ташкил этилиши ҳар йили анъана тусини олган.
Ўтган ҳафта бутун Республикамиз бўйича навоийхонлик тадбирлари ўтказилган бўлса, айни кунларда Заҳириддин Муҳаммад Бобур номи билан боғлиқ маърифий кечалар ташкил этилмоқда.
Худди шу мақсадда институтимизнинг 2-ТТЖда “Бобурнинг бебаҳо бадиияти” мавзуида давра суҳбати ўтказилди. Унда филология фанлари номзоди Раҳимбой Джуманиязовнинг мазмундор суҳбати ва “Нотиқлик санъати академияси” таълим муассасасининг иқтидорли тингловчиларидан Шуҳрат Исломовнинг чиқиши талабаларда сўз санъатига завқ уйғотди.
Тадбирда ГИМ факультети маънавият ва маърифат ишлар бўйича декан ўринбосари Ортиқ Рўзибоев, 2-ТТЖ тарбиячи педагоги, психолог Дилором Саъдуллаева, ГТҚ факультети маънавият ва маърифат ишлар бўйича декан ўринбосари Азим Азимов, ГИМ факультети “Гуманитар фанлар” кафедраси ассистенти Баҳриддин Муқимовлар иштирок этишди.
Ўрта аср Шарқ маданияти, адабиёти тарихида ўзига хос ўрин эгаллаган адиб бўлиш билан бирга йирик давлат арбоби ва саркардалик фаолияти билан алоҳида ажралиб турган сиймолардан бири Заҳириддин Муҳаммад Бобурдир. Бобур кенг дунёқараши ва мукаммал ақл-заковати билан Ҳиндистонда Бобурийлар сулоласига асос солиб, бу мамлакат тарихида давлат арбоби сифатида номи қолган бўлса, сержило ўзбек тилида ёзилган «Бобурнома» асари билан жаҳоннинг машҳур тарихнавис олимлари қаторидан ҳам жой олди.
Унинг нафис ғазал ва рубоийлари туркий шеъриятининг энг нодир дурдоналари бўлиб, «Мубаййин» («Баён этилган»), «Хатти Бобурий», «Ҳарб иши», Аруз ҳақидаги рисолалари эса ислом қонуншунослиги, шеърият ва тил назарияси соҳаларига муносиб ҳисса бўлиб қўшилди.
Бобур ҳаёти ва ижодиёти бўйича викторина саволларига жавоб бериб турли хил китобларни ютиб олган талабалардан Абдураимов Абдунаби, Ғайбуллоев Бобуржон, Толибов Авазлар барчага ўрнак бўлишди.

Художественность Бобура
Как вы знаете, февраль - прекрасный и поэтический месяц. Вот почему каждый год в день рождения двух великих деятелей мировой художественной литературы Навои и Бабура организуются поэтические вечера.
На прошлой неделе по всей Республике прошли мероприятия, посвященные творчеству Алишера Навои, сегодня же проходят просветительские вечера, связанные с именем Захириддина Мухаммеда Бабура.
С этой же целью в институтском общежитии № 2 был проведен круглый стол на тему: «Бесценное искусство Бабура». Содержательная беседа кандидата филологических наук Рахимбоя Джуманиязова и одного из талантливых слушателей образовательного учреждения «Академии художеств» Шухрата Исламова заставила студентов насладиться искусством слова.
В мероприятии приняли участие заместитель декана по духовной и просветительской работе факультета «Механизации гидромелиоративных работ» Ортик Рузибаев, воспитатель-педагог, психолог общежития № 2 Дилором Саъдуллаева, заместитель декана по духовной и просветительской работе факультета «Гидротехническое строительство» Азим Азимов, ассистент кафедры «Гуманитарные науки» факультета «Механизации гидромелиоративных работ» Бахриддин Мукимов.
Захир-ад-дин Мухаммад Бабур - узбекский и индийский правитель, прославленный полководец, политик и общественный деятель, основатель государства Великих Моголов в Индии, писатель, поэт. Его рубаи (лирические четверостишия) восхищают и вдохновляют многих людей и сегодня. Ему принадлежит одно из самых известных в мировой литературе восточных произведений «Бабур-наме». «Бабур-наме» - это личные дневники Бабура, которые он вел на протяжении всей жизни, собранные в одно произведение самим Бабуром. «Бабур-наме» - это не только описание личной жизни автора, но и ценный источник по изучению истории, культуры, быта народов, флоры и фауны тех областей, которые посещал Бобур.
Студенты Абдураимов Абдунаби, Гайбуллоев Бобуржон, Толибов Аваз, ответившие на вопросы викторины о жизни и творчестве Бабура, были награждены книгами, тем самым показав пример для всех.
Информация ассистента кафедры «Гуманитарные науки» факультета «Гидромелиорации» Бахриддина Мукимова.